Beslenme Konuları

Bu sayfada, 9 ana beslenme konusunun her biri için makaleler, yayınlar ve videolar olmak üzere tüm içeriğimizi bir arada bulabilirsiniz. İlginç bulabileceğiniz diğer ilgili makalelere ve kuruluşlara yönlendiren bağlantılar dahil olmak üzere, söz konusu uzmanlıkla ilgili en güncel site içeriğini bulmak için bir konu seçebilirsiniz.

Sponsorluk Açıklaması: Yayınların, programların, konferansların, eğitim kaynaklarının ve bu web sitesinde yer alan diğer içeriklerin çoğu, Nestlé Beslenme Enstitüsü ve Nestlé bağlı kuruluşları tarafından finanse edilmiş ve/veya hazırlanmıştır.

Büyüme ve Gelişme

benefitplaform-landscape-hmo

Beslenme dahil, yaşamın erken aşamalarındaki olaylar kişinin gelişimini, metabolizmasını ve gelecekteki sağlığını programlamada güçlü bir rol oynar. Bu bölüm; hamilelik sırasında beslenme, epigenetik, metabolik programlanma, emzirme, büyüme ve bilişsel gelişim ve çok daha fazlası dahil olmak üzere ilk 1000 günde anne beslenmesinin önemini tüm yönleri ile ele alır.

KONUYU GÖRÜNTÜLE

Gebelik ve Emzirme

Breastfeeding

Anne sütü, bir bebeğin büyümesi ve gelişimi için gerekli olan biyoaktif mikrobesinlerin yanı sıra kapsamlı bir enerji ve makrobesin kaynağıdır.

KONUYU GÖRÜNTÜLE

Bağırsak Mikrobiyotası

gut-microbiota-1

Mikrobiyota, bağırsaklarınızdaki iyi (ve kötü) bakterilerdir. Her insanda yaklaşık 1-2 kg bağırsak mikrobiyotası vardır. Bu da toplamda tüm vücut hücrelerimizden daha fazla sayıda hücre demektir. Beslenme, bağırsak mikrobiyomu, bağışıklık sistemi ve insan sağlığı arasındaki ilişkiler hakkında yayınlanan en son bilimsel çalışmaları burada sunuyoruz.

KONUYU GÖRÜNTÜLE

Beslenme, Sağlık ve İyi Yaşam

nutrition-health-wellness

Bu bölümde, beslenme kılavuzları ve besin değeri taraması ve değerlendirmesi için kaynaklar da dahil olmak üzere beslenmenin tedavi edici etkisi hakkında yapılan kapsamlı araştırmalar bulacaksınız. Gıda güvenliği, sağlıklı beslenme, besinler ve su tüketimi hakkında da gereklilikleri ve önerileri de bu bölümde ele alıyoruz.

KONUYU GÖRÜNTÜLE

Şişmanlık

obesity

Obezite, tüm dünyada büyüyen bir sorundur. Modern tarihimizde ilk kez şu anki neslin, ebeveynlerinden daha kısa yaşaması bekleniyor. Bunun temel nedeni obezite ve bununla bağlantılı artan bulaşıcı olmayan hastalık riskidir. Obezite yönetimi, metabolik sendrom, çocukluk obezitesi ve daha fazlası ile ilgili çok çeşitli içeriklere buradan erişebilirsiniz.

KONUYU GÖRÜNTÜLE

Beslenme ve Hastalık Yönetimi

nutrition-disease-management

Bu bölüm, enteral ve parenteral beslenme odaklı beslenmeyle sağlık ve hastalık, bulaşıcı hastalıklar, kardiyovasküler hastalıklar, gastrointestinal hastalıklar, metabolik sendrom ve diyabet gibi çok çeşitli hastalıklar için beslenme desteği hakkında bilgiler sunar.

KONUYU GÖRÜNTÜLE

Yetersiz Beslenme

malnutrition

Bu bölümde, çocukluk ve yaşlılıkta yetersiz beslenme, büyümenin engellenmesi, kilo kaybı, düşük kilo, yutma zorluğu gibi yetersiz beslenmeyle ilgili konuların yanı sıra, Mini Beslenme Değerlendirmesi (MNA®) gibi değerlendirme ve tarama araçları da dahil çok çeşitli materyalleri bulabilirsiniz.

KONUYU GÖRÜNTÜLE

Alerjiler

allergies

Başta alerjiler olmak üzere bebeklerde görülen bağışıklık sistemi hastalıklarındaki dikkat çekici yükselme, erken çevresel değişiklilere karşı bağışıklık sisteminin özellikle savunmasız olduğunu işaret eder. Erken beslenme müdahaleleri, çocukluk alerjileri üzerinde uzun süren etkilere sahip olabilir.

KONUYU GÖRÜNTÜLE

Düşük Doğum Kilosu

low-birth-map

Prematüre, gebelik dönemi için küçük veya düşük doğum kilosuna sahip bebekler, özellikle gelişmekte olan ülkelerde ciddi bir Kamu Sağlığı sorunudur. Bu bölüm, Düşük Doğum Kilosu yönetiminde farklı beslenme yaklaşımlarını kullanmanın önemini ele alır. Aynı zamanda mümkün olan en iyi sonuçları elde etmek için önerilen besinsel gereklilikler ve yeterli müdahaleler hakkında da kapsamlı bilgiler verir.

KONUYU GÖRÜNTÜLE