Hamilelik Sırasında Yüksek Kan Şekeri Düzeyleri Çocukluk Çağı Obezitesine Neden Olabilir

schedule 2 min read
Topic(s): Şişmanlık

PLOS One'da yayınlanan yeni bir araştırmaya göre, hamilelik sırasında kan şekeri yüksek olan kadınların çocukları, annelerinde gebelik diyabeti tanısı olmasa bile, çocukluk çağında obezite gelişme riski altındadır.

Çalışma, Knoxville eyaletinde Tennessee Üniversitesi halk sağlığı profesörü Samantha Ehrlich ve Kaiser Permanente Northern California'da çalışan araştırmacılar tarafından ortak olarak hazırlanmıştır.

Araştırma için bilim adamları, 1995-2004 yılları arasında Kaiser Permanente Northern California sağlık sistemine bağlı olarak bebek dünyaya getiren 40.000'den fazla gebe kadının verilerini analiz etmiştir. Ayrıca, 5-7 yaşına kadar takip edilen çocukların verileri de dikkate alınmıştır.

Amerika Birleşik Devletleri'nde hamile kadınlar, 24 ve 28. haftalar arasında kan şekeri tarama testi almaktadır. Test, kan şekeri seviyesinin yükseldiğini gösteriyorsa, kadının gestasyonel diabetes mellitus (GDM) olup olmadığını belirlemek için ek bir test yapılmaktadır.

Bununla birlikte, Ehrlich ve ekibi, kan glikozunun gestasyonel diyabet tanısı koymak için yeterince yüksek olmasa bile, tarama testinde yüksek seviyelerde bulunduğunu tespit ettiler ve bu annelerin çocuklarında 5-7 yaş arasında obezite gelişme riski daha yüksektir. Bu senaryoda, tarama testinde normal kan şekeri seviyesine sahip kadınlara kıyasla risk yüzde 13 artmaktadır.

Ehrlich'e göre, "Anneye gerçekten gebelik diyabeti teşhisi konulursa, çocuğun obezite geliştirme riski yüzde 52 artar".

Ek olarak, araştırmacılar aynı zamanda annenin normal vücut kitle indeksine (BKİ) sahip olması durumunda, hamilelik sırasında yüksek kan şekeri seviyelerinin artık çocukluk çağı obezitesinin gelişimi ile ilişkili olmadığını bulmuşlardır.

Ehrlich, "Bu bilgi önemlidir, çünkü çocuklukta obeziteyi iki şekilde önleyebileceğimizi öne sürüyor: annelere gebe kalmadan önce normal bir BMI elde etmelerine yardım ederek ve hamilelik sırasında hiperglisemiyi azaltarak," dedi.

Referans: Samantha F. Ehrlich, Monique M. Hedderson, Fei Xu, Assiamira Ferrara. Diagnostic thresholds for pregnancy hyperglycemia, maternal weight status and the risk of childhood obesity in a diverse Northern California cohort using health care delivery system data. PLOS ONE, 2019; 14 (5): e0216897 DOI: 10.1371/journal.pone.0216897

Kaynak: https://www.sciencedaily.com/releases/2019/05/190528095237.htm